vakonesh
04 بهمن 1401 - 21:57

فنلاند: ممکن است مجبور شویم بدون متحد خود سوئد به ناتو بپیوندیم

وزیر خارجه فنلاند با توجه به تهدید ترکیه علیه سوئد برای عدم موافقت با عضویت آن در ناتو به دلیل سوزاندن قرآن کریم در این کشور، برای پیوستن به این ائتلاف نظامی بدون همراهی این شریک اروپایی خود اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی" آلمان، در مواجهه با آتش زدن قرآن در استکهلم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تهدید کرده است که از پیوستن سوئد به ناتو جلوگیری خواهد کرد. از سوی دیگر، فنلاند ظاهراً در حال بررسی این مسئله است که دیگر برای عضویت در این ائتلاف نظامی غربی منتظر این شریک خود در شمال اروپا نباشد.

به این ترتیب پس از اظهارات شدید "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه در مورد عضویت سوئد در ناتو، فنلاند برای اولین بار خود را برای پیوستن به این ائتلاف بدون شریک شمالی خود آماده نشان داد. پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند به تلویزیون فنلاند Yle گفت که ممکن است فنلاند مجبور شود بدون متحد دیرینه خود سوئد به ناتو ملحق شود.

هاویستو گفت: البته با توجه به امنیت دو کشور، حرکت رو به جلو با هم همچنان اولین گزینه مطلق است. با این حال، اگر مشخص شود که برنامه ناتو برای سوئد در دراز مدت گیر کرده است، باید آماده ارزیابی مجدد وضعیت باشیم. وی در عین حال گفت: هنوز برای اظهار نظر در این مورد زود است.

پس از سوزاندن قرآن توسط یک اسلام هراس در استکهلم، اردوغان شامگاه دوشنبه گفت که سوئد نمی تواند روی حمایت ترکیه در مسیر عضویت در ناتو حساب باز کند. وی در آنکارا گفت: اگر برای جمهوری ترکیه یا اعتقادات مذهبی مسلمانان احترام قائل نباشید، نمی‌توانید از حمایت ما در این راستا برخوردار شوید.

هاویستو همچنین گفت چنین اعتراضاتی با امنیت فنلاند و سوئد بازی می کند.

البته ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تهدید های اردوغان را رد کرده است. وی در موضعی وقیحانه نسبت به این مسئله گفت آزادی بیان یک دارایی ارزشمند در سوئد و سایر کشورهای ناتو است و چنین اعتراضاتی خود به خود غیرقانونی نیستند. وی در گفتگویی با دی ولت گفت: که خود او سوزاندن قرآن را به عنوان نوعی اعتراض نامناسب می داند، اما آزادی بیان باید محافظت شود.

در همین حال، ایالات متحده هم این گونه ابراز عقیده کرده که راسموس پالودان، سیاستمدار افراطی راست سوئدی، ممکن است اقدامی خرابکارانه علیه وحدت ناتو انجام داده باشد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: سوزاندن کتاب‌هایی که مقدس هستند، اقدامی عمیقا بی‌احترامی است. به گفته وی ممکن است این اقدام یک محرک در استکهلم بوده باشد که عمداً سعی کرد بین دو شریک نزدیک ترکیه و سوئد فاصله بیندازد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996229