vakonesh
04 بهمن 1401 - 14:51

مامور سابق اف بی آی به همکاری با یک الیگارش روسی متهم شد

یکی از مقامات ارشد سابق اف بی آی به همکاری با یک الیگارش تحریم شده روسی متهم شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «چارلز مک گونیگال» یکی از مقامات ارشد سابق اف بی آی به همکاری با یک الیگارش تحریم شده روسی به نام «اولگ دریپاسکا» متهم شد.     

براساس این گزارش، وی که مدیر بخش ضد جاسوسی اف بی آی در نیویورک تا پیش از بازنشستگی در سال 2018 بود، در جلسه استماع دادگاه فدرال منهتن، به کارکردن برای یک الیگارش تحریم شده روسی، متهم شد. اما وی در این دادگاه با 4 اتهام جنایی دیگر از جمله نقض تحریم‌ها و پول شویی گناهکار شناخته نشد.

دادستان‌ها می‌گویند مک گونیگال 54 ساله در سال 2021 مبالغ هنگفتی را به صورت پنهانی و غیرقانونی در ازای جمع آوری اطلاعات از یک الیگارش دیگر، از آقای دریپاسکا دریافت کرده است. دریپاسکا از سال 2018 تحت تحریم آمریکا قرار دارد.

وی همچنین به تلاش ناموفق برای رفع تحریم‌ها علیه این الیگارش روسی در سال 2019، متهم شده است.

مایکل دریسکول یکی از معاونان اف بی آی اظهار کرد تحریم‌ها باید به شکلی منصفانه علیه تمام شهروندان آمریکایی که قوانین ایالات متحده را زیر پا می گذارند، اعمال شود. هیچ استثنایی در این مورد وجود ندارد حتی اگر فرد مجرم یک مقامات سابق اف بی آی باشد.

علاوه بر این، دادستان‌های فدرال در واشنگتن در جلسه جداگانه‌ای اظهار کردند که مک گونیگال، مبلغ 225 هزار دلار را به صورت نقدی از یکی از اعضای سابق سرویس اطلاعاتی آلبانی دریافت کرده است. این مرد اهل آلبانی منبع اطلاعاتی در مورد لابی گری سیاسی خارجی بوده که مک گونیگال بر آن نظارت می کرده است.

مک گونیگال در این مورد با 9 مورد اتهامی روبروست از جمله بیان اظهارات نادرست برای مخفی کردن ماهیت ارتباطش با این شخص از اف بی آی.

به علاوه، دادگاه دیگری در منهتن برای فردی به نام سرگی شستاکوف برگزار شد. وی پیشتر یک دیپلمات روس بود که بعدا به عنوان یک شهروند آمریکایی و مترجم زبان روسی برای دادگاه‌ها و آژانس‌های دولتی آمریکا کار می‌کرده است. دادستان‌ها اظهار کردند آقای شستاکوف با مک گونیگال برای کمک به دریپاسکا همکاری می‌کرده و در این مورد به بازرسان دروغ گفته است. شستاکوف در این دادگاه گناهکار شناخته نشد و با وثیقه 200 هزار دلاری آزاد شد.

در حال حاضر مک گونیگال با قرار وثیقه 500 هزار دلاری آزاد است.

گفتنی است آقای دریپاسکا مالک شرکت آلومینیوم سازی روسال، یکی از دهها الیگارش روسی و از جمله مقامات دولتی روسیه است که واشنگتن آنها را در سال 2018 و در واکنش به ادعای دخالت روسیه درانتخابات 2016 آمریکا، در لیست سیاه تحریم ها قرار داد. این تاجر روسی و کرملین تاکنون هرگونه دخالت در این انتخابات را رد کرده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 995230