vakonesh
04 بهمن 1401 - 20:54

آغاز نهضت توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در محلات محروم شیراز

طی مراسمی تفاهم‌نامه کمیته رفع محرومیت زدایی شورای شهر شیراز با یازده دستگاه اجرایی در راستای نهضت توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در محلات محروم منعقد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، ظهر امروز نشستی با موضوع افقی نو در رفع محرومیت از کلانشهر شیراز در راستای انعقاد تفاهم‌نامه و تبادل اسناد به جهت هم افزایی و همبستگی تعدادی از دستگاه‌های اجرایی در راستای نهضت توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با حضور برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد.

در این مراسم تعداد 11 دستگاه اجرایی استان با شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز تفاهم نامه‌ای با شرح وظائف تعیین شده در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار منعقد شد. این در حالیست که با گذشت بیش از یکسال از شروع بکار کمیته ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار، بسیاری از کارشناسان حوزه شهری و حتی مردم محلات محروم معتقدند اقدامات اجرایی این کمیته تنها بر روی کاغذ است و کاری در عمل برای رفع محرومیت زدایی در مناطق محروم شهر شیراز انجام نمی‌شود. اما در اقدامی دیگر این کمیته با انعقاد تفاهم نامه‌ای با تعدادی از دستگاه‌های اجرایی نهضت توانمند سازی زنان سرپرست خانوار در محلات محروم را در دستور کار خود قرار داد. 

رئیس کمیته ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت زدایی در مناطق کم برخوردار در حاشیه این جلسه در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص تفاهم نامه منعقد شده با 11 دستگاه اجرایی استان در حوزه رفع محرومیت زدایی اظهار داشت: 9 ماه از زمان تصویب کمیته حاشیه نشینی و رفع محرومیت زدایی در مناطق گذشته و ما در این مدت بدنبال انعقاد تفاهم نامه و تقسیم وظائف به جهت انجام کار میان دستگاه‌های اجرایی استان بوده ایم. 

مریم حسینی عنوان کرد: باتوجه به اینکه با دستگاه‌های اجرایی پیرامون انعقاد این تفاهمنامه جلسات متعددی برگزار شد، اما برخی دستگاه‌های اجرایی در این خصوص همراهی نکرده و تمایلی برای همکاری و انجام کار در حوزه محرومیت زدایی نشان ندادند. 

وی افزود: طی سال‌های گذشته دستگاه‌های اجرایی طرح‌های بسیاری برای این حوزه ارائه دادند، اما در حوزه زنان سرپرست خانوار در سطح جامعه آنگونه که باید به صورت چشمگیر ساماندهی آن‌ها انجام نشده است. 

حسینی اضافه کرد: باتوجه به وضعیت اقتصادی ناپایداری که در سطح جامعه وجود دارد شرایط برای این قشر روز به روز بدتر می‌شود؛ لذا نیاز بود تا تمامی دستگاه‌های تعیین شده در مراسم انعقاد این تفاهم نامه حضور داشته و با رقابتی که میان آنهاست تقسیم وظائف میان آن‌ها صورت گیرد. 

رئیس کمیته محرومیت زدایی شورای شهر شیراز ادامه داد: برنامه نهضت توانمند سازی زنان سرپرست خانوار در 5 فاز شناسایی، هماهنگی، حمایت، مهارت آموزی و توانمند سازی اجرا می‌شود. 

به گفته حسینی متأسفانه برخی زنان با از دست دادن شریک زندگی خود به هر نحوی دچار بی اعتمادی شده و نیاز است تا اعتماد به نفس آن‌ها بازسازی شود تا بتوانند فرزندان خود را به خوبی تربیت کند. 

وی همچنین معتقد است کمک‌هایی که در گذشته از سوی خانواده، همسایه و اطرافیان رواج بوده در وضعیت فعلی دیگر پاسخگو نیست و باید توانمند سازی زنان سرپرست خانوار صورت بگیرد تا زنان به عزت نفس دست یابند و در توسعه پایدار شهری به ما کمک کنند. 

حسینی عنوان کرد: در راستای عملیاتی شدن برنامه‌های این تفاهم نامه از هفته آینده جلسات با یازده دستگاه اجرایی در راستای شرح وظائف و اجرای کار آن‌ها برگزار می‌شود.

 رئیس کمیته محرومیت زدایی در پرسش خبرنگار تسنیم درباره عدم رضایتمندی مردم و کارشناسان حوزه شهری طی یکسال گذشته در خصوص عملکرد کمیته محرومیت زدایی، پاسخ داد: هفته آینده نشست خبری در خصوص وضعیت پیشرفت کار محلات در پروژه‌های محرومیت زدایی برگزار می‌شود. از سوی دیگر کلیه مزایده‌ها و مناقصه‌ها تمام شده و در برخی پروژه‌های تعریف شده برای رفع محرومیت زدایی پیشرفت 20 تا 40 درصدی را در محلات شاهد هستیم. 

حسینی همچنین اضافه کرد: باتوجه به انتخاب شیلا جهانجاه شهردار اسبق منطقه شش به عنوان مشاور شهردار شیراز در حوزه پروژه‌های رفع محرومیت زدایی، مقرر شده تا پایان تیر ماه سال آینده پروژه‌های محرومیت زدایی به اتمام برسد و باتوجه به توانمندی که این فرد دارد شاهد اقدامات بسیار مؤثری در رفع محرومیت زدایی در محلات خواهیم بود. 
 
تیرماه سال آینده باید شاهد اقدامات مؤثر در حوزه رفع محرومیت زدایی بود 

عضو کمیسیون ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این جلسه همچنین در خصوص انعقاد این تفاهم نامه به تسنیم، گفت: تفاهم نامه‌ای که امروز با یازده دستگاه اجرایی منعقد شد صرفا در حوزه محرومیت زدایی نبود و اینکه بگوییم همه تفاهم نامه‌ها مربوط به حوزه محرومیت زدایی بوده، اینگونه نیست. چرا که حوزه آموزش و پرورش مربوط به همه شهروندان است و فرهنگ شهروندی مد نظر است و یا حوزه‌ای همچون فنی حرفه‌ای و یا خیرین سلامت می‌تواند برای عموم مردم باشد، اما بیشترین بهره را مردم مناطق محروم خواهند برد.

ابراهیم حسینی اظهار داشت: یکی از وظائف شورای شهر اینست که با دستگاه‌های اجرایی که در ارتباط است زمینه انجام کار همچون انعقاد این تفاهم نامه را فراهم کند.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه چارچوب انجام کار در حوزه محرومیت زدایی را مشخص می‌کند، گفت: ذیل انعقاد این تفاهم نامه، قرارگاه‌هایی تشکیل می‌شود که برنامه‌های جزئی و سایر مباحث همچون منابع مالی، امکانات و چارچوب کار برای هر دستگاه مشخص است. 

حسینی ادامه داد: انعقاد این تفاهم نامه بخشی از وظائف ذاتی شورا برای هماهنگی شهرداری و سایر دستگاه‌های اجرایی است که بتوانیم در خدمت به مردم حرکت کنیم.

حسینی معتقد است آنچه که از محتوای این تفاهم نامه اعلام شده است اینست که اگر هر دستگاهی خود را متعهد به اجرای اقدامات بداند منجر به اتفاقات مثبت بسیار خوبی در شهر خواهد شد و در صورت عملیاتی شدن وظائف هر دستگاه، بخشی از نارسایی‌ها و عقب ماندگی و محرومیت‌هایی که در شهر وجود دارد با این همکاری مرتفع خواهد شد.

این عضو شورای شهر شیراز همچنین تأکید کرد: باید بدانیم نوع نگاه‌ها به این تفاهم نامه چیست و تا چه سطحی دستگاه‌های اجرایی پای کار می‌آیند. چرا که شهرداری و شورا با تمام قوا پای اجرای این کار بوده و اعتباراتی را پیش بینی شده و موارد آن در برنامه شیراز 1404 طرح شده است، اما باید سایر دستگاه‌های اجرایی بر شرح وظائف تعیین شده خود پایبند باشند.

حسینی همچنین در پرسش به این سؤال که مردم با گذشت 9 ماه از فعالیت کمیته محرومیت زدایی در حوزه شهری رضایت ندارند و ممکن است اقدامات اجرایی در این تفاهم نامه همچون مصوبات این کمیته باشد، پاسخ داد: اتفاقاتی که در حوزه محرومیت زدایی رقم خورده است آثار آنرا باید در تیر ماه سال آینده شاهد بود و از ابتدای رونمایی این سند اعلام شد که اقدامات اجرایی این سند در زمان تعریف شده مشخص خواهد شد. اما معتقدم در تیر ماه 1402 در حوزه محرومیت زدایی در شهر شیراز در 40 محله اقدامات خوبی انجام خواهد شد که برای مردم قابل رؤیت خواهد بود.

حسینی در پایان بیان کرد: آنچه که مربوط به شورا و شهرداری است اینست که هر دو پای کار هستند و باتوجه به اینکه شهرداری در این حوزه تنها دستگاه متولی نیست باید دید که دستگاه اجرایی همراه با تفاهم نامه منعقد شده چه میزان همکاری دارند. 

به گزارش تسنیم، کلانشهر شیراز دارای 10 محله محروم و کم برخوردار است که شهرداری با تخصیص اعتباری بالغ بر300 میلیارد تومان به صورت خاص با ریز پروژه تعیین شده در مناطق، تحت عنوان پروژه‌های محرومیت زدایی اجرای این پروژه‌ها را از دو ماه گذشته آغاز کرده و امید است با اجرای آن‌ها در مناطق محروم براساس وعده شورا و شهرداری و همکاری دستگاه‌های اجرایی متولی، چهره محرومیت از محلات محروم کلانشهر شیراز تا تیرماه 1402 پاک شود.

انتهای پیام/424/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996095